حقایقی در مورد رژیم‌های سم‌زدایی

زمان خواندن
کمتر از
1 دقیقه
خوانده شده تا کنون

حقایقی در مورد رژیم‌های سم‌زدایی

January 14, 2016 - 05:54
ارسال شده در:
0 comments

رژیم‌ لاغری، آیا واقعاً به رژیم‌های سم‌زدایی نیاز دارید؟

وعده‌ها

آیا واقعاً به رژیم سم‌زدایی نیاز دارید؟

این رژیم‌ها رایج هستند اما عملی شدن وعده‌های این رژیم‌ها –یعنی خارج کردن سموم از سیستم بدن - اثبا
هنوز هم به فکر گرفتن این رژیم‌ها هستید؟ باید اول مطالب زیر را بدانید.
 

آیا این رژیم‌ها موثر هستند؟

شاید با یک رژیم سم‌زدایی وزن کم کنید، زیرا این رژیم‌ها معمولاً کالری بسیار اندکی به بدن شما می‌رسانند. اما این ایده که بدن شما نیاز به سم‌زدایی دارد براساس بیولوژی انسانی بی‌پایه و اساس است. هر غذایی هم که بخورید، اندام‌ها و سیستم ایمنی شما این وظیفه را انجام می‌دهند. 
به علاوه، در هر رژیم سختگیرانه‌ای، شما احتمالاً وزن کم کرده و پس از اتمام رژیم دوباره چاق می‌شوید. 
 

چه چیزهایی را می‌توانید و چه نمی‌توانید بخورید

این مسئله به نوع رژیم سم‌زدایی که شما دنبال می‌کنید بستگی دارد. رژیم‌های سم‌زدایی مختلفی وجود دارد. برخی شامل امساک، یا صرفاً نوشیدن مایعات هستند. برخی دیگر به شما اجازه می‌دهند غذاهایی مانند میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید. این رژیم‌ها معمولاً کوتاه هستند – این رژیم‌ها روش مناسبی برای تغذیه طولانی مدت نیستند. 

میزان دشواری: بالا

شما گرسنه شده و احساس ضعف می‌کنید. ایمن یا خطرساز بودن رژیم سم‌زدایی به برنامه شما و مدت ادامه آن بستگی دارد. 
اغلب افراد با رژیم‌های شدیداً کم‌کالری و دارای مواد مغذی اندک رابطه خوبی ندارند. عوارض جانبی احتمالی شامل افت انرژی، افت قند خون، درد عضلانی، خستگی، احساس سرگیجه یا منگی، و تهوع است. 

اگر ایده سم‌زدایی برایتان جذابیت دارد، بهتر است روش «پاک»خواری را امتحان کنید که بر مصرف سبزیجات، میوه‌ها، غلات سبوسدار، و پروتئین کم‌چرب –اساساً، غذاهای کامل بدون فراوری زیاد- متمرکز است. این برنامه برای شما مفید بوده و به ویژه اگر ورزش را نیز به یک عادت بدل کنید، نتایج ماندگارتری خواهید گرفت. 

محدودیت‌ها: شما قصد دارید از حجم غذای زیادی که مصرف می‌کرده‌اید صرفنظر کنید. رژیم‌های سم‌زدایی عموماً بسیار سختگیرانه بوده و شامل خوردن تکراری چند ماده غذایی محدود می‌شوند.

آشپزی و خرید: به برنامه سم‌زدایی که دنبال می‌کنید بستگی دارد. از آنجا که اجازه خوردن بسیاری از غذاها را ندارید، لیست خرید طولانی نخواهید داشت و کار آشپزی نیز به حداقل می‌رسد. 

غذاهای آماده یا بسته‌بندی: برخی برنامه‌های سم‌زدایی مصرف داروهای گیاهی، قرص‌ها، پودرها، تنقیه، و روش‌های دیگر پاکسازی روده را توصیه می‌کنند. روش‌ها متفاوت بوده و اغلب شامل محصولاتی است که تنها از طریق طراحان وب‌سایت‌ها قابل تهیه است. 
ملاقات حضوری: خیر.
ورزش: نیازی نیست، و شاید اصلاً انرژی ورزش کردن را نیز نداشته باشید زیرا کالری زیادی مصرف نمی‌کنید. 
 

نکات دیگری که باید بدانید

هزینه‌ها: علاوه بر خرید‌های روزمره، رژیم سم زدایی ممکن است نیازمند برخی مکمل‌ها و محصولات دیگر نیز باشد که هزینه آنها متفاوت است.
حمایت: خیر، به جز برخی منابعی که ممکن است به صورت اینترنتی بیابید. 

منبع: گروه مترجمان آریا سلامت