24 نکته ضروری برای یک رژیم لاغری موفق

زمان خواندن
کمتر از
1 دقیقه
خوانده شده تا کنون

24 نکته ضروری برای یک رژیم لاغری موفق

January 13, 2016 - 04:06
ارسال شده در:
0 comments

اگر می‌خواهید لاغر شوید و یک رژیم لاغری صحیح داشته باشید رعایت این اصول کمک می‌کند تا به خوبی لاغر شوید و دچار عوارض نشوید. 

1) در رژیم لاغری، کم‌خوری همراه با عوض کردن نوع گروه‌های غذایی که می‌خورید، توام با مداومت و پایداری در رعایت اصول غذایی، رکن اساسی رژیم درمانی برای تمام افراد است. 

2) در رژیم لاغری صحیح هیچ چیز ممنوع نیست، به جز شیرینی‌ها، قند و غذاهای چرب.

3) برای کاهش وزن، رژیم لاغری سریع و شدید اصلاً صحیح نیست، فقط باید نوع غذایی که می‌خورید را عوض کنید، یعنی شیرینی و چربی را حذف کنید و به جای آن میوه و سبزیجات و پروتئین سفید و لبنیات کم‌چرب مصرف کنید. 

4) در رژیم لاغری مصرف چربی را بسیار محدود کنید؛ فقط جهت تامین بعضی نیازهای ضروری بدن، تنها چربی‌های مجاز را به مقدار محدود مصرف کنید، که چربی‌های مجاز عبارتند از:
• لبنیات کم‌چرب
• روغن‌های گیاهی به صورت روغن زیتون، روغن کنجد یا کانولا و روغن هسته انگور به میزان یک قاشق مرباخوری در هر وعده
• گردو و بادام به میزان محدود به عنوان میان وعده 
• روغن ماهی و خوردن ماهی‌هایی مثل سالمون و قزل‌آلا
از خوردن چربی‌های حیوانی (مثل لبنیات پرچرب، انواع پنیر، خامه و کره، چربی‌های گوشت قرمز و روغن‌های جامد) به شدت پرهیز کنید.

 

5) برای کاهش وزن، آب بسیار فراوان یعنی بیش از نیاز تشنگی بنوشید. آب معدنی (یعنی آب‌هایی که به آن مواد معدنی افزوده شده) بسیار بهتر است زیرا سموم ناشی از سوختن چربی‌های بدن باید همراه با آب از بدن توسط کلیه دفع شود. 

6) رژیم لاغری که به صورت رژیم تک‌خوری و رژیم لاغری سریع و شدید باشد، اصلاً صحیح نیست و عوارض زیاد و برگشت‌پذیری زیاد و مقاوم شدن به رژیم درمانی را به همراه دارد. 

7) گاهی اصلاً گرسنه نیستید، فقط هوس مغز شما است که دستور خوردن می‌دهد. در این مواقع ده دقیقه صبر کنید، سپس می‌بینید که احساس گرسنگی کاذب خود به خود رفع می‌شود. 

8) تامین ویتامین‌ها و مواد مغذی در تغذیه صحیح بسیار مهم است. خوردن میوه و سبزیجات تازه ضروری است. ولی سبزی و میوه مانده و کهنه تقریباً هیچ ویتامینی ندارد. اگر مواد ویتامینی کافی از غذاها دریافت نمی‌کنید، خوردن قرص‌های مکمل ضروری است. 

9) گاهی که در طول رژیم درمانی احساس گرسنگی شدید دارید، چند خوراکی ساده و کوچک در اختیار داشته باشید (مثل تخم‌مرغ آب‌پز، هویج، کمی گردو و بادام). گرچه خوراکی کوچک معده شما را پر نمی‌کند و سیر نمی‌شوید ولی بعد از یک وعده کوچک هم اگر فقط ده دقیقه صبر کنید خود بخود احساس گرسنگی رفع می‌شود. 
 
10) در دوران کاهش وزن، صبحانه کامل بخورید که عموماً شامل پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین، آب و مایعات فراوان است. 

11) برای اینکه می‌خواهید لاغر شوید تعداد وعده‌های غذا را کم نکنید. حتی خوردن وعده‌های متعدد ولی کوچک خوب هم می‌باشد. 

12) اگر در دوران رژیم درمانی یک وعده خیلی سنگین و خارج از رژیم خوردید، وعده بعدی را کامل حذف نکنید، ولی آنرا سبک‌تر کنید، مثل خوردن سبزیجات یا سالاد سبزیجات. ولی هرگز وعده غذایی را بطور کامل حذف نکنید.

13) کاهش وزن شدید و رژیم لاغری سریع این عوارض را به همراه دارد: 
• عوارض جسمی و روحی
• برگشت پذیری سریع
• تشدید استعداد چاقی بعد از کنار گذاشتن رژیم لاغری 
• بعد از مدت کوتاهی دیگر بدنتان به رژیم پاسخ نمی‌دهد

14) در دوران کاهش وزن اصلاً لازم نیست گرسنگی بکشید، بلکه سعی کنید با دریافت پروتئین، میوه و سبزیجات در هر وعده با احساس سیری از غذا جدا شوید. فقط چربی، قند و کربوهیدرات اضافه باید حذف شود و سیر شدن با انواع پروتئین و سبزیجات تامین شود. 

 رژیم لاغری موفق

15) دستورات غذاهای رژیمی و متنوعی وجود دارد که باعث ادامه لذت خوردن همراه با کاهش وزن می‌شود. سعی کنید این دستورات تهیه غذای رژیمی را از منابعی مثل کتابها و اینترنت بدست آورید. 

16) در هنگام خرید کردن به شدت مراقب باشید غذاهای غیررژیمی جزو سبد خرید شما نباشند (مثل بستنی، انواع شیرینی، سس‌های چرب و ...) و سعی کنید این مواد اصلاً وارد خانه نشوند. در عوض هرچه می‌توانید انواع میوه و سبزیجات را خرید کنید و از خریدتان لذت ببرید. 

17) در دوران رژیم لاغری به جای اینکه به چیزهایی که نمی‌توانید بخورید فکر کنید به چیزهایی که می‌توانید بخورید فکر کنید و هر روز با خرید انواع میوه و سبزیجات وعده‌های غذایی خود را کامل کنید و از لذت خوردن محروم نباشید. 

18) مواد معدنی و ویتامین‌ها اگر به اندازه کافی به بدن نرسد متابولیسم کند می‌شود و باعث می‌شود کاهش وزن کند شود. پس دریافت مکمل‌ها اغلب ضروری است. 

19) ممکن است بعد از هر وعده غذایی که دریافت می‌کنید، احساس سیری نکنید ولی دست نگه دارید و فقط 10 یا 15 دقیقه صبر کنید، خود بخود احساس سیری خواهید کرد. 

20) کلسیم یک مکمل ضروری می‌باشد که علاوه بر نیاز استخوان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان در کم کردن وزن موثر بوده است. لذا علاوه بر خوردن لبنیات کم‌چرب خوردن یک مکمل کلسیم به نظر ضروری می‌باشد. 

21) یک قانون ساده برای غذا خوردن آن است که فقط در هنگام گرسنگی واقعی غذا بخورید و فقط در حد احساس سیری خفیف غذا بخورید نه در حد سیری کامل و احساس سنگینی شدید. 

22) در دوران رژیم درمانی یک ترازوی آشپزخانه داشته باشید تا از اندازه غذاهایی که مصرف می‌کنید اطلاع پیدا کنید. 

23) در موقع غذا خوردن سعی کنید بسیار آهسته و در اندازه‌های خیلی کوچک و کم‌کم غذا را در دهان بگذارید و آن را کامل بجوید و برای وارد کردن قاشق بعدی مکث کنید. این کار باعث می‌شود لذت بیشتری از غذا خوردن داشته باشید و در ضمن با طولانی شدن زمان صرف غذا فرصت بالا رفتن قند خون در بدنتان فراهم می‌شود و با وجود خوردن حجم کم غذا احساس سیری پیدا می‌کنید. 

24) بخاطر داشته باشید با داشتن اندامی ایده‌آل‌تر و کاهش وزن می‌توانید علاوه بر سلامتی بیشتر از زندگی فردی و اجتماعی موفق‌تری برخوردار شوید و رضایت بیشتری از زندگی پیدا می‌کنید.

برچسب ها: